in

Najniebezpieczniejsza wyspa na świecie

północny sentinel

Świat skrywa pełno tajemnic i niezbadanych miejsc. Jedną z nich jest tajemnicza wyspa Północny Sentinel, która leży w archipelagu bengalskim w Azji.

Wyspę otacza rafa koralowa uniemożliwiając swobodne zacumowanie statku czy łodzi. Jej powierzchnia wynosi tylko 72 km kwadratowe i jest niemal całkowicie zalesiona.

Z pewnością jest to jedno z najbardziej tajemniczych i niezbadanych miejsc na Ziemi. A to za sprawą rdzennych mieszkańców wyspy, którzy unikają kontaktu z białym człowiekiem. Według różnych szacunków wyspę może zamieszkiwać od 50 do 400 osób.

Przeprowadzono już kilka prób kontaktu z mieszkańcami Północnego Sentinel, lecz zakończyły się one niepowodzeniem. Mieszkańcy tej wyspy zachowują się agresywnie i atakują każdego kto spróbuje wejść na ich ziemie.

sentinelczyczy

Do tej pory już kilka osób, które próbowały skontaktować się z rdzennymi mieszkańcami zostało rannych, albo przypłaciły to życiem. Według nieoficjalnych informacji oraz wzmianek historycznych mieszkańcy tego archipelagu w średniowieczu praktykowali kanibalizm.

W latach siedemdziesiątych ekipa National Geographic postanowiła nakręcić reportaż o tej wyspie. W celu “zaskarbienia szacunku” mieszkańców Północnego Sentinel przygotowali dla nich paczki i prezenty, które umieścili na plaży.

Gdy tubylcy pojawili się na horyzoncie zaczęli strzelać z łuku. Jeden z członków ekipy oberwał strzałą w udo. Na szczęście zakończyło się tylko na drobnym urazie.

Później nastąpiły kolejne kontakty z tubylcami, lecz żadnemu człowiekowi nie udało się zaskarbić sympatii plemienia. Dziś wyspa jest omijana szerokim łukiem przez wszystkie statki i nie wiadomo czy kiedykolwiek uda się dojść do porozumienia z Sentinelczykami.

W 2005 roku administracja publiczna stwierdziła, że nie będzie ingerować w autonomię oraz sprawy mieszkańców Północnego Sentinel.

Podoba Ci się artykuł?

12 points
Upvote Downvote

2 Komentarzy

Zostaw komentarz
  1. “W 2005 roku administracja publiczna stwierdziła, że nie będzie ingerować w autonomię oraz sprawy mieszkańców Północnego Sentinel.” A od nas unia europejska nie może się odczepić nie ingerować 🙁

  2. Że też takie wyspy jeszcze istnieją 😀 myślałem że tylko w Ameryce Południowej są jeszcze jakieś plemiona, które nie widziały zwykłego człowieka, a tutaj taki smaczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

najbogatsi ludzie świata

10 najbogatszych ludzi na świecie w 2018 roku

ronaldo

7 nieznanych faktów z życia Cristiano Ronaldo