in

6 najwyższych budynków na świecie

Rynek nieruchomości rozwija się w zawrotnym tempie. Każdego roku powstają nowe budynki, które osiągają niewyobrażalną wysokość. Poniżej znajdziesz listę 6 najwyższych budynków na świecie.

6. One World Trade Center (Nowy Jork, USA)

Wysokość: 541.3 m

one wolrd trade center

One World Trade Center jest najwyższym budynkiem w całych Stanach Zjednoczonych oraz na półkuli zachodniej. Jego budowę ukończono w 2014 roku.

Powstał w miejscu, w którym doszło do tragedii 11 września, 2001 roku, w którym zostały uprowadzone dwa samoloty pasażerskie Boening 767 uderzając w dwie bliźniacze wieże World Trade Center. W czasie zamachu zginęło ponad 2750 osób.

Budynek liczy dokładnie 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

5. Lotte World Tower (Seul, Korea Południowa)

Wysokość: 554,5 m

Budowę Lotte World Tower ukończono w 2016 roku. Samo planowanie konstrukcji budynku zajęło 13 lat.

Budynek ma 123 piętra, a 6 z nich znajduje się pod ziemią. Dach budynku został skonstruowany z myślą o powstrzymaniu trzęsień ziemi. Według zapewnień twórców Lotte World Tower jest w stanie wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera.

Na 117 i 118 piętrze budynku znajdują się cztery stanowiska multimedialne, w których można zobaczyć panoramę Seulu.

4. Ping An International Finance Centre (Shenzhen, Chiny)

Wysokość: 599 m

ping an international

To drugi co do wielkości budynek w Chinach. Budowa Ping An International Finance Centre została całkowicie zakończona w 2017 roku.

W środku budynku znajdują się centra konferencyjne, hotele oraz powierzchnia przeznaczona dla firm handlowych. Budynek został wyposażony w 33 dwupoziomowe windy, które poruszają się z prędkością 10 m/s.

3. Abraj Al-Bait Clock Tower (Mekka, Arabia Saudyjska)

Wysokość: 601 m

Abraj Al-Bait Clock Tower

To kompleks siedmiu drapaczy chmur, których budowa została ukończona w 2011 roku. Wieża zegarowa, która wchodzi w skład kompleksu ma wysokość 601 metrów.

W kompleksie budynków znajduje się m.in hotel ze 120 piętrami, centrum konferencyjne, centra handlowe, muzeum islamskie oraz sala służąca do modlitwy gotowa pomieścić około 10 000 osób.

Ciekawostką jest fakt, że zegar Mekki Królewskiej jest największym zegarem na świecie.

2. Shanghai Tower (Szanghaj, Chiny)

Wysokość: 632 m

szanghaj tower

Shanghai Tower jest najwyższym budynkiem w Chinach, który liczy 133 piętra (w tym 5 pięter mieszczących się pod ziemią). Budowa została ukończona w 2015 roku.

W budynku znajdują się hotele, powierzchnie biurowe, restauracje oraz specjalnie wydzielone piętro, które służy jako punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Szanghaju.

1. Burj Khalifa (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Wysokość: 828 m

burj khalifa

Najwyższym budynkiem na świecie od 2010 roku jest nieprzerwanie Burj Khalifa, który został wybudowany w Dubaju. Jest o prawie 200 metrów wyższy od drugiego w zestawieniu Shanghai Tower.

Burj Khalifa został wybudowany głównie ze stali i betonu, a jego głównym konstruktorem była firma odpowiedzialna za wybudowanie m.in. One World Trade Center.

Budynek liczy 163 piętra, w których znajdują się apartamenty mieszkalne, centra handlowe, restauracje, a nawet sztuczne jezioro.

Istnieje też możliwość wjazdu windą w celu zwiedzania i podziwiania panoramy miasta. Koszt wjazdu do budynku oscyluje w granicach 130 – 540 zł (w zależności od dnia i godziny).

Podoba Ci się artykuł?

0 points
Upvote Downvote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ile śpimy

Ile czasu przesypiamy w ciągu całego życia?

przeklęty samochód jamesa deana

Tajemnica przeklętego samochodu Jamesa Deana