in

Ile czasu przesypiamy w ciągu całego życia?

ile śpimy

Sen stanowi nieodłączny element w życiu każdego człowieka. Bez odpowiedniej ilości snu tracimy koncentracje, jesteśmy bardziej drażliwi i mniej produktywni.

Stworzono już wiele badań na temat snu, jednak nadal istnieją pewne rozbieżności jaka jest  jego optymalna ilość. Według naukowców powinniśmy spać między 7-9 godzin dziennie. Dokładna ilość czasu potrzebna na regenerację zależna jest od wieku, naszego stylu życia oraz genetycznych uwarunkowań.

Istnieją jednak ludzie, którzy śpią tylko 5 godzin w ciągu dnia i czują się świetnie. W tym gronie można znaleźć też ludzi wybitnych, do których należał m.in. Albert Einstein, czy Napoleon Bonaparte.

Średnia ilość snu w Polsce

W 2013 roku w Polsce zostały przeprowadzone badania przez Główny Urząd Statystyczny, w których stwierdzono, że przeciętny Polak potrzebuje 8 godzin i 37 minut, aby się wyspać.

Na podstawie tych danych wyliczymy średnią ilość czasu, którą poświęcamy na sen.

Średnia długość życia w Polsce obecnie wynosi 73 lata u mężczyzn, oraz 81 lat u kobiet. Mając te dane można obliczyć, że przeciętny mężczyzna w Polsce przesypia ponad 3000 godzin w ciągu całego roku (125 dni). W ciągu całego życia jest to około 219000 godzin (9125 dni). Reasumując przeciętny mężczyzna w Polsce przesypia około 25 lat.

Według statystyk kobiety w Polsce żyją dłużej od mężczyzn średnio o 8 lat i przesypiają około 28 lat w ciągu całego życia.

Te statystyki należy jednak jednak traktować jako ciekawostkę, ponieważ jak zapewniają naukowcy zajmujący się badaniem snu to ile godzin faktycznie prześpimy w ciągu całego życia będzie zależało od wielu czynników, które dla każdego człowieka są indywidualne.

Dla przykładu noworodki oraz małe dzieci potrzebują od 11 do 17 godzin w ciągu doby. Im jesteśmy starsi tym ilość czasu na sen jest mniejsza.

Podoba Ci się artykuł?

2 points
Upvote Downvote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ronaldo

7 nieznanych faktów z życia Cristiano Ronaldo

6 najwyższych budynków na świecie